Most popular articles
You can add any widget here such as short info about you, image, blog post categories, products from the shop or highlight your services.
You can add any widget here such as short info about you, image, blog post categories, products from the shop or highlight your services.
Možná si řeknete: to je přece jesné, dort prostě chutná líp než špenát. Málokdy bychom sáhly po špenátu, když „máme na něco chuť“. Jenže ono to není tak jednoduché. Odpověď nabízí nejen vysvětlení, proč jednáme určitým způsobem, ale navíc v sobě skrývá tajemství, jak se můžeme zbavit různých nechtěných návyků.
Náš mozek vytváří návyky proto, aby si usnadnil práci a uvolnil v sobě kapacitu pro nové poznatky a nové činnosti. Ne každé nové jednání se hned stane návykem. Náš mozek si vybírá, z čeho návyk vytvoří a z čeho ne. Co si tedy k vytvoření návyku vybere? Takové chování, které přináší největší odměnu. Čím větší je odměna za určité chování, tím silnější návyk vznikne! Mozek si dokoce tvoří hierarchii chování a řadí je podle velikosti odměny. Potom si vybírá to s největší odměnou, aby ho v určité chvíli proměnil ve skutek.
Vše závisí na míře dopaminu, který vystřelí do center odměny v mozku ve chvíli, kdy se konkrétní chování učíme poprvé. Pojďme nahlédnout daleko do doby pravěké. Mozek pravěkého člověka byl nastaven tak, aby mu pomohl získat co nejvíce kalorií a pomohl mu tak přežít. Cukry a tuky tělu dodávají velké množství kalorií. Takže ve chvíli, kdy jíme dort, náš mozek jásá: Hurá, kalorie! Já neumřu hlady! To je tedy odpovědí na to, proč s mnohem větším nadšením saháme po dortu, nikoliv po špenátu.
Náš mozek si dobře zapamatuje, která jídla mu přinášejí tu největší odměnu v podobě kalorií. Čím více kalorií, tím větší odměna. Ovšem nejde jen o kalorie. Náš mozek si k tomu přičítá odměny spojené s lidmi, místy, věcmi a událostmi. Vzpomeňte si na všechny narozeninové oslavy z dětství. Váš mozek posbíral veškeré informace – chuť dortu, hry, zábava s kamarády, narozeninové dárky – a vyšla mu jedna velká složená odměna. Všechny tyhle asociace z dětství se nám v dospělosti vybaví samy během vteřiny. Jedení dortu v nás jednoduše vyvolává skvělý pocit a spouští automatickou a navyklou reakci. Kdysi dávno jsme mu přiřadily z pozice odměny vysokou hodnotu, vznikl návyk a vše se teď už děje samo, automaticky. To je důvod, proč se tohoto možná ne vždy dobrého návyku jen těžce zbavujeme.
„To nemáš silnou vůli? Prostě ten dort nejez.“ – Jak jednoduše to zní, že? Kdyby to ale bylo tak jednoduché, že se svého návyku zbavíme myšlením, dávno bychom neutrácely za věci, které vlastně nepotřebujeme, nekouřily cigarety, neprokrastinovaly bychom, když před sebou máme něco na práci a ani bychom neřešily mnohé potíže spojené s jídlem. Náš mozek na to není nastavený, aby se návyků zbavil jen díky racionálnímu vysvětlení, že to pro nás není dobré. Nemůžeme se navíc soustředit jen na návyk samotný, ale na pocity a prožitky, které nám přináší odměna dotyčného chování. Nechtěný návyk nás může opustit pouze tehdy, když si v mozku aktualizujeme odměnu, kterou za něj dostáváme.
Nech mě hádat. Jsi napnutá jako struna a toužíš vědět, jak na to! Jak to sakra udělat, aby tě dort nepřitahoval tak moc, jako by na jeho snědení závisel tvůj život? Pomocí uvědomění, všímavosti a taky zvědavosti. Musíme svému mozku dodat aktuální informace o tom, že odměna, kterou určitému chování přiřadil v minulosti, už není aktuální. Když si budeme všímat výsledků svého chování ve chvíli, kdy probíhají, tím mozek podpoříme, aby vypnul autopilota zaběhnutých návyků a znovu si prožil, jakou odměnu (anebo spíš nepříjemný pocit?) nám návyk právě TEĎ přináší. Tato nová informace se v mozku použije pro přepsání odměny, kterou máme zafixovanou u starého návyku, přetřídí se žebříček návyků seřazených podle velikosti odměny a na nejvyšší příčku se dostane jiné, lepší chování (s mnohem větší odměnou), které si nakonec zautomatizujeme. Tradááá! Nové, lepší já je na světě. Nenech se ale zmást. Nic se neděje jako mávnutím kouzelného proutku. Svůj nechtěný návyk sis budovala mnoho let, možná i desetiletí, nechtěj tedy po svém mozku, aby se něco přeučil přes noc. Je potřeba mu znovu a znovu ukazovat, že někdejší odměna, která nás kdysi čekala po té, co jsme snědly dort, už dnes není žádnou odměnou, ale spíše malým peklem, a dát mu výhodnější nabídku.
Sleduj můj instagram a blog, ať ti neuniknou další podobné zajímavé články a informace, které ti mohou změnit život.